Kurumsal Web Sitesi Nedir?

Kurumsal Web Sitesi Nedir?

Kurumsal Web Sitesi Nedir?

 

Kurumsal Web Sitesi Nedir?

Sektörü ve büyüklüğü fark etmeksizin her işletmenin web sitesi olduğu görülmektedir. Peki, kurumsal web sitesi nedir? Kurumsal web sitesi, işletmelerin kendileri ve ürünleri hakkındaki bilgileri hedef kitlelerine ulaştırmak amacıyla internet üzerinde oluşturdukları platformdur.

Web sitesi, kuruma ait hizmet ve ürünlerin internet dünyasında bulunmasını sağlayarak, yeni müşteriler elde etmeye yarayan işletmenin dijital dünyaya açılan bir penceresidir. Kurumsal web sitesi olan işletmeler kendileri ve ürünleri hakkındaki bilgileri tüketicilerine çok daha kolay ulaştırabilmektedir.

 

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Günümüzde kurumsal web siteleri işletmelerin internet üzerindeki en önemli temsilcisidir. Her geçen gün artan internet kullanımı ile doğru orantılı olarak önemleri de artmaktadır. Bu nedenle kurumsal web siteleri işletmeyi en iyi şekilde temsil edecek tasarıma sahip olmalıdır.

 

Kurumsal Web Sitesinde Bulunması Gereken Özellikler?

Kurumsal web sitesi hazırlanırken sorulması gereken sorulardan en önemlisi şudur: Kurumsal web sitesinde bulunması gereken özellikler nelerdir? İşletmelerin öncelikli amacı daha fazla kitleye ulaşmaktır.

Bu nedenle kurumsal web sitesi mutlaka SEO uyumlu olmalı. Arama motoru optimizasyonu, yani İngilizce isminin ﴾search engine optimization﴿ kısaltılmış haliyle SEO, web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır. Tüketicilerin genelde arama sonuçlarında üst sıralardaki sayfaları ziyaret ettikleri görülmektedir. Web sitesinin SEO uyumlu olması arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak dolayısıyla daha çok ziyaretçi demektir.

Kurumsal web sitesi kesinlikle hızlı açılmalı. Günümüzde kimsenin beklemeye tahammülü yok. Özellikle de tüketiciler bir an önce istediği sonuca ulaşmak istemektedirler. Web sitesinin geç açılması tüketicinin sıkılmasına ve diğer arama sonuçlarına geçmesine neden olmaktadır. Eğer web sitesi yeterince hızlı açılmıyorsa arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması önemini kaybetmektedir. 2016 yılında mobil internet kullanımı bilgisayar kullanımını geride bırakmıştır. Bu alışkanlık günümüze kadar artarak büyümüştür. Günümüzde kimse cep telefonunu yanından ayırmamaktadır. Bundan dolayı kurumsal web sitesi mutlaka mobil uyumlu olmalı. Web sitesinin masa üstü bilgisayarlara yönelik hazırlanması çoğu tüketicinin internete giriş yöntemi olarak kullandığı tablet ve mobil cihazlarda yeterli performans gösterememektedir.

Mobil uyumlu siteler arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmektedir. Mobil uyumlu siteler sayfa içerisindeki menülere kolay erişim imkânı sağlar, hızlı yapıdadır ve her boyuttaki cihazda tam ekran olarak görüntülenmektedir. Kurumsal web sitesi ayrıca SSL sertifikasına sahip olmalı. İngilizce adıyla Secure Sockets Layer dilimizde güvenli yuva katmanı anlamına gelmektedir. SSL sertifikasına sahip web sitesi ile tüketici arasındaki bilgi transferi şifreli bir şekilde gerçekleşmektedir. Tüketicinin ziyareti sırasındaki tüm iletişim güvenli ve gizlilik içerisinde olmaktadır. Sadece web sitesinin sahibi tarafından görülebilmektedir. Özellikle online alışverişin hızla arttığı günümüzde web sitesinin SSL sertifikasına sahip olması son derece önemlidir. SSL ziyaretçilerin alışveriş sırasında kredi kartı ve kişisel bilgilerini koruyarak üçüncü kişilerin eline geçmesini engellemektedir. SSL sertifikasına sahip bir web sitesinin adres çubuğundaki kilit ikonu yeşil renkte görünmektedir. Ayrıca adres çubuğunun adres adının başında “https” yazmaktadır.

Tüketiciler kurumsal web sitesine girdikleri zaman kurum hakkında yeterli bilgileri görebilmeyi, istedikleri menülere kolayca ulaşabilmeyi istemektedirler. Ayrıca sitede geçirdiği zaman boyunca gözü yormayan bir temanın olması ziyaretçiler için önemlidir. Bu yüzden kurumsal web sitesi ziyaretçi dostu bir tasarıma sahip olmalı. Ziyaretçilerin sitede keyifli bir şekilde uzun zaman geçirmesi kurum açısından olumlu bir etmendir. Bunu sağlamak için web sitesi ziyaretçinin önceliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Sitede yazılar kadar görseller de etkili olmaktadır. Kuruma ait özgün içerikler, görseller ve videolar konulması gerekmektedir.

 

Kurumsal Web Sitesi Nereye Yaptırılmalı?

Mobil, tablet ya da bilgisayar yoluyla her kişinin mutlaka internet erişiminin olması işletmeleri internet dünyasında yer almaya zorunlu kılmaktadır. Bu da iyi tasarlanmış bir web sitesi ile mümkün olabilmektedir.

Kurumsal web sitesi oluşturmak teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren bir ekip işidir. Bu alanda hizmet veren birçok kurumsal web tasarım ajansı bulunmaktadır. Bunların arasından deneyimli ve güvenilir ajansları seçmek gerekmektedir. Bu alanda kaliteli hizmet veren deneyimli ve güvenilir ajanslara yaptırılan kurumsal web sitesi işletmeyi rakiplerinden bir adım öne geçirecektir.

 

 

Bizi Arayın