Portal Web Siteleri

Portal Web Siteleri

PORTAL WEB SİTELERİ

 

Portal web siteleri oluşumu itibariyle çok eskiye dayanır. Portal İngilizce bir kelime olarak sözlükte “Ana Kapı, Ana Sayfa” anlamına gelmektedir. Şahısların kullanabileceği siteler olduğu gibi, firmalar, resmi daireler, kurumlar da oldukça sık kullanmaktadır. Tercih edilmesinin sebebi; sadece tek bir konu üzerine değil de, farklı başlıklar altında çok fazla kategoride içerik paylaşımı yapmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Büyük performans gösteren ve ana sayfaya ilk gelen ziyaretçiye haber, ekonomi, sağlık, alışveriş, eğlence, tatil gibi aklınıza gelebilecek her türlü kategoriyi sunmak ilk iştir. Siteyi ziyaret eden kişi istediği, aradığı, ilgi duyduğu başlıkları ziyaret eder.

 

Portal web siteleri belli bir amaç için kurulmaktadır. İnternet ağının çok yaygın olması, dijital açıdan kazandığımız hız ve kullanım oranını da düşününce daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak arzusudur. Bu geniş kitleye ulaşan portal web siteleri, oluşturdukları kategori başlıkları altında konu ile ilgili sayısız içerik paylaşmaktadırlar. Ve böylelikle bilgiye ulaşma konusunda çok büyük fayda sağlarlar. İşte bu aşamada bireysel değil de, kurumların da birden çok anlatması gereken başlıkları varsa burada hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşırlar. Böylelikle detaylı bilgi dışında ürün veya hizmetten bahsetmeleri ve işi satmaları konusunda da oldukça önemli bir rol oynar. Müşteri iletişimine giden bir yol ile sağlıklı ilişkiler kurulur.

 

Portal web siteleri için, kurumsal siteler gibi ziyaretçilerin gözünü yormayan, tasarımı şık ve uyumlu geçişlere sahip, içeriği bol, güncel ve kullanışlı siteler olması şart. Böylelikle siteyi ziyaret eden kullanıcıların çok uzun süre siteden çıkmadan zaman geçirebilir. Zengin içerikler, kategoriler içinde ilginç bilgiler, insanların merak ettiği sorulara cevap niteliğinde yazılar çok büyük bir kapının içinden geçecek sayısız kişiye seslenmektedir. Tabi durum böyle olunca yönetilmesini kolaylaştıracak arka bir yazılım. Güncellenmesi ve sürekli kendini yenilemesi açısından da iyi bir yazılım ekibinizin ya da ajansınızın olması önem taşır. Çünkü site içinde oluşturulan her zengin içerik bize arama motorlarında diğer sitelere oranla bir ivme sağlayabilir. Fakat tüm bu işlemlerin yönetilmesi, kontrol edilmesi için dikkat edilmesinde fayda var.

 

Bu tür büyük içerikli sitelerde sadece bilgi paylaşımı değil, kullanıcıyı da içine çekecek içerikler ve sayfa dizaynları yapılabilir. Portal web siteleri kullanıcılarına üyelik vererek kullanıcılarına içeriklere yorum yapma, soru sorma, birbirleri ile iletişime geçme iznini de vermektedir. Üyelere hazırlanan formlar ile kurumlar, ya da bireysel site sahipleri ürün ve markalara anketler düzenleyebilir, reklamını yapabilir, satışa yöneltecek sayfalar oluşturabilmektedir. Tabii bu durumda normalden daha fazla güvenlik ve kimlik denetimi yapmaya özen gösterilmelidir.

 

Portal web siteleri hakkında bilgi almak ve ayrıntılı danışmanlık isterseniz bizi arayabilirsiniz.

 

 

 

Bizi Arayın