Videolu Kamuoyu Araştırması

Videolu Kamuoyu Araştırması

Videolu Kamuoyu Araştırması

 

Videolu Kamuoyu Araştırması başlığı biraz yeni gibi gelebilir. Fakat uzun zamandır video yayınlar ortaya çıktığından bu yana aslında aşina olduğumuz bir durum. Özellikle şirketlerin markaları ve ürünleri hakkında sıkça yaptırdıkları bir uygulama. 

Çünkü çok farklı kişilerin olaya bakış açılarının birleşimini kapsar. Ekonomik, kültürel ve siyasi yönden çok farklıyız. Ne istiyorlar, neye ihtiyaçları var, ne düşünüyorlar. Hepsini öğrenmek için doğru soruları sormak yeterlidir. Böylelikle hedef kitle ile aradaki duygusal bağın ve hislerinin öğrenilmesi bir sonraki basamakları planlamada ve pazarlama stratejileri oluşturmada çok iyi bir veri olacaktır. Sayılara dökülmesi çok zor bir değerlendirme için buradayız. “Duygularımız ve hislerimiz!”

Araştırması yapılacak marka veya ürüne ait bir planlama yapılır ve sorular hazırlanır. İstanbul içinde yapılacaksa demografik bazı lokasyonlar belirlenir. Bu bölgede ekiplerimiz tarafından kamera karşısında bizimle röportaj yapan kişilerin, markamız veya ürünümüz için verdiği cevaplarla, tepkileri kayıt edilir. Şirketlerin bu videoyu özellikle şirket içi toplantıları, ekip etkinlikleri gibi özel günlerde başarılarını yeniden ortaya koyma, rakipleri ile kıyaslanma ve hedef kitlelerinin düşüncelerini öğrenmek gibi seçeneklerine istinaden, montajlayarak kısa bir film oluşturuyoruz. Detayları öğrenmek için aramanız yeterli. -Gizlilik anlaşması nedeniyle burada referans ve uygulama videosu maalesef paylaşamıyoruz.-

Videolu Kamuoyu Araştırmasını Kimler Yaptırmalı?

Videolu kamuoyu araştırması özellikle markanın son kullanıcıyla direkt temas edebilmesini sağlar. Ankette tüketicinin mimikleri ve tonlamaları sayesinde daha gerçekçi geri dönüşler alabilirsiniz. Bu nedenle ister Kişisel Marka olun, ister Kurumsal Marka olun, vermiş olduğunuz hizmet ya da satmış olduğunuz ürün hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu tür çalışmaları daha çok ürün satanlar, hizmet ve servis sağlayıcılar, sivil toplum kuruluşları, siyasi kişiler / liderler ve siyasi konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyen marka sahipleri istemektedir.

 

Videolu Kamuoyu Araştırmasını Neden Yaptırmalısınız?

Markalar, videolu kamuoyu araştırmasını birçok şekilde kullanabilir. Markasının son tüketicide yarattığı etkiyi görmek, markası hakkında müşterilerinden ne gibi şikayetler aldığını öğrenmek vb. gibi. Piyasadaki en büyük rakibiniz ile ilgili karşılaştırmalı soru sorarak ortaya çarpıcı tespitler çıkarabilir ve pazarlama stratejisinde bu tespitlerden de faydalanabilirsiniz. Kendi markanızı ya da rakip markayı tercih etme sebeplerini de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bu “evet” veya “hayır” cevabından çok daha değerli olacaktır. Normal bir kamuoyu araştırmasında cevap tek kelimeliktir. Fakat videolu kamuoyu araştırması size gerçek duyguları da yansıtacaktır. 

Videolu kamuoyu araştırmasında marka, yeni çıkaracağı ürün ya da o sene bayii toplantısında yapacağı konsept üzerine de bir araştırma yapabilir. Burada yine ortaya araştırmaya yönelik video çıkacağı gibi, elimizdeki farklı ve ilginç cevaplarla bayii toplantıları, etkinlikler ve kutlamalarda gösterilebilecek eğlenceli filmler de yapılabilir.

 

Videolu kamuoyu araştırmasında bütçe nasıl belirlenir?

 Öncelikle marka yetkilileri ile sorular belirlenir, kaç kişiyle anket yapılacağı, hangi lokasyonların kullanılacağı belirlenir. Buna göre ekibimiz röportajların kaç gün süreceğini belirler ve bir çalışma şablonu hazırlar. Çalışma sonunda videoların çekimi ve montaj dahil teklif oluşturulur. Tüm çalıştığımız markalar ile “Gizlilik Sözleşmesi” anlaşması yapılır.

Şimdi siz de teklif almak isterseniz bize not bırakabilir veya arayabilirsiniz.

 

 

Bizi Arayın